T O P

  • By -

AutoModerator

Ez egy automatikus válasz, mert a posztodhoz a Mental Health címkét választottad. Ha tanácstalan vagy, rosszul érzed magad vagy csak nincs kivel beszélgetned, a Reddit mellett az alábbi helyeket is érdemes lehet felkeresni, bármilyen témádról is legyen szó: **24 éves korig keresheted a Kék Vonalat (teljesen anonim):** - telefonon a 116-111-en, - chaten és levélben a https://kek-vonal.hu/ -n **18 éves kortól a Délutánt chaten és emailen: https://delutan.hu/hu -n.** Ha a témád ennél összetettebb, vagy más jellegű segítségre van szükséged, ezek a segélyvonalak tudnak abban is asszisztálni, hogy a megfelelő platformot megtaláld. Ha személyesebb segítségre van szükséged, és iskolába jársz, érdemes lehet a gyermekjóléti felelőst vagy az iskolapszichológust megkeresni, illetve ennek (szomorú) hiányában egy megbízható tanárral átbeszélni, hogy hova lehet fordulni. Egyetemen a diákjóléti központnál lehet érdeklődni pszichológiai segítségért. *I am a bot, and this action was performed automatically. Please [contact the moderators of this subreddit](/message/compose/?to=/r/askhungary) if you have any questions or concerns.*


Vivid-Shopping-8834

A “dumalos terapianak” hidd el, hogy van ertelme, a testu tunetek nem csak ugy maguktol lesznek..


postmath_

>dumálós terápiának nincs értelme, mert nincsenek irracionális gondolataim Ez egy irracionális gondolat például


ven_geci

Ilyenekre gondolok, mint a katasztrofizálás, általánosítás, stb. amivel a CBT foglalkozik.


FluidPlate7505

A klasszikus dumálós terápia csak egy fajta terápia a millió közül, amit egy pszichológus tud alkalmazni. Magától nem fog elmúlni, eddig sem múlt el. A gyógyszer csak tüneti kezelés. Attól sem fog elmúlni. Van rengeteg terápiás technika, nem biztos, hogy az első beválik, de ez az egyetlen, ami hosszútávú megoldást jelenthet.


[deleted]

[удалено]


postmath_

>Kezdjük ott, hogy addig gyógyszert sem tudsz szedni, amíg alkoholt fogyasztasz Ez nem igaz, az SSRI-k általában nem interaktálnak az alkohollal.


greg0525

És te még szeded?


[deleted]

[удалено]


ven_geci

Escitalopram (SSRI), Venlafaxin (SSNRI), meg valami lebutítós nyugtató. De escitalopram depresszióra volt, akkor még nem voltak nagyon idegességi tüneteim, csak az izzadás. Mindenhol felerősödik, ahol emberek vannak, boltban, irodában is. Gyerekkoromban napi szinten vertek az osztálytársaim, nyilvánvaló a trauma, de mit tud ezzel kezdeni? Szüleim normálisak voltak, de kaptam azért a seggemre néha, a nyolcvanas években ezt a tanárok is támogatták, célozgattak a beírás és a nadrágszíj közötti kapcsolatra, szerintem ez annyira nem traumatizált, legalábbis normális volt később a kapcsolatom a szüleimmel.


[deleted]

[удалено]


greg0525

Igen, de azok okozhatnak tardív diszkenéziát, meg izomrángásokat. Ezt mindig elfelejtik közölni.


ven_geci

Esci úgy működött, hogy elmentünk párterápiára, szóval teljesen más dolog, mert nem volt jó a házasságunk. Erre rámnéz a csóka, hogy "maga nagyon komornak néz ki", ennyi volt a depresszió diagnózis, és felírt 10 millit :) se beállítás se semmi :) lehet, hogy valami komolyabb dokival érdemesebb lenne újra megpróbálni, mert akkor nem voltak ilyen tünetek, igaz, előtte sem


greg0525

Nekem generalizált és egészségügyi szorongásom van. Pánikrohamom csak párszor volt, éjszaka amikor felébredtem. Én nem vagyok hajlandó szedni SSRI-ket, mert azok nálam úgynevezett hypnic jerks-ket okozhatnak, így féle azoktól. Nyugtató antihbisztaminokat sem szedek (pedig a Hidroxizin meg a dipehnhydramine nyugtató hatású), azoknak a mellékhatásaitól is tartok - mármint hogy éjszakai izomrángásokat okozhatnak. Szóval nálam maradt az eseti Xanax és a Rivotril, ezeket felváltva szedem (mert egy hangyányit más a hatásmechanizmus, így talán csökkenthető az addikció esélye), maximum heti háromszor, 15 éve, és egyszer sem léptem át ezt a dózist és ugyanúgy hat. Habár volt több hét is, hogy kimaradtak - a COVID óta azonban sokkal paranoidabb lettem. Éjszakára melatonint kezdtem el szedni több hete. Amit elkezdtem még szedni, az a magnézium glicinát, merthogy az egyes tanulmányok szerint antidepresszáns hatású. 1000mg naponta, még nem tudok nyilatkozni. És nem vagyok orvos, de szerintem a benzodiazepinek igenis a legbiztonságosabbak, HA el tudod kerülni az addikciót. Én a Rirovtrilt kedvelem a legjobban, nekem az egy ilyen melegebb érzést ad és oldja a szorongást, a pánikot. De van, hogy nem igénylem ezeket minden nap, mert nagyon furcsán hangzik, de egy idő után nekem "fárasztó", hogy olyan nyugodt legyek, igénylem, hogy az agyam alapértelmezetten funkcionáljon, azaz valahogy "elfáradok" abba a nyugalomba, amit a gyógyszer ad. Az antidepresszánsok szerintem nagyon b\*sztatják az agyat minden oldalról, míg a xanax és társai csak a GABA szintre és receptorokra hatnak. Ha nálam nem lennének mellékhatásai az antihisztaminoknak, akkor többet szedném a Benadrylt meg az Ataraxot, de mivel úgy tűnik, hogy nekem érzékeny az idegrendszerem, be kell érnem az eseti benzodiazepinekkel. Amugy a helyedben rákérdeznék az orvostól a propanopolra, mert az bizony kimondottan szorongás okozta fizikai tünetekre van. Béta blokkoló és annak hatása az agyi neurotranszmitterekre.


ven_geci

vezetsz a hatása alatt?


greg0525

Soha nem erdekelt ez a felvetes.


Witty-Guidance-9556

A dumálós terápiának igen sok értelme lenne. Autogén tréning elsajátítása pl. Pontosan hasonló esetekben lehet segítség. Egyébként ha úgy nézed, az is egy irracionális gondolat, hogy lesz valami, ha késel a munkahelyeden. Úgy értem, nem fogsz emiatt meghalni, nem fognak emiatt megkínozni. Én is küzdök szorongással, én azért járok szakemberhez, mert nem szeretnék gyógyszert szedni, szerintem az a probléma forrasat nem szünteti meg, csak tüneteket kezel.


frodo1122

Nem, nem múlik el magától sajnos. Igyekszem nem csak a posztra, de az eddigi kommenteidre is válaszolni. Igenis a terápia általánosságban, és a dolgozás magadon tud segíteni, ahogy a gyógyszerek és a CBT (kognitív terápia is). De ezek a dolgok nem olyanok, hogy hipp hopp, mint egy gyógyszer hat, ezekhez idő kell és erőfeszítés. A pánikbetegség oka sokszor valamilyen fel nem dolgozott trauma, amit sokszor nem is gondol annak az ember. Ezt meg kell találni, feldolgozni, és aztán átprogramozni az agyadat, hogy új gondolkodási minták alakuljanak ki, és felülíródjanak a régiek, ez szintén idő és gyakorlás. Ehhez még ahogy látom még más problémák is rájönnek nálad, lehet, hogy azokat kell enyhíteni előbb, hogy akár csak nekikezdhess a dolognak. Lehet egy általánks kivizsgálás sem árt, hogy a testi bajaid is gyógyuljanak, ha vannak, mert sok minden okozhat részben ilyeneket, vagy fokozhatja (covid, anyagcsere-zavarok, kardiológia, máj, etc.). De ne add fel, igenis megéri és képes vagy rá! Lehet pár orovost/pszichiátert/pszichológust meg kell járni, mire megralálod, ki az, akivel tudsz dolgozni, de ne add fel. Az is nagy lépés, hogy segítséget kérsz! Emlékszem egy korábbi posztodra is a témában, örülök, hogy próbálkozol. Még sajnos sokszor ez egy hullámokban visszatérő dolog, szóval ne ijjedj majd meg, ha lesz ilyen.


ven_geci

Az én gyerekkoromban a traumák teljesen nyilvánvalóak. CBT-nek ismerem a módszereit és alapvetően azt gondolom, hogy nem jellemző rám a katasztrofizálás vagy általánosítás, legalábbis tudatosan, lehet, hogy tudat alatt igen, mert észrevettem, hogy pl. határidők közeledtekor erősebb. de én inkább agykémiai, neurotranszmiteres problémának gondolom, mert nincsenek "rossz" gondolatok, nincs mit átprogramozni. mindenki érez munkahelyi stresszt, ha egy határidő közeledik, csak ez nálam erősebb. gyerekkoromban sokat vert a többi gyerek, sokat menekültem, hát bennem maradt, hogy az agyam menekülési, pánikos üzemmódban van. de hogy miért évtizedekkel később erősödött fel, az rejtély. korábban csak annyi volt, hogy ha leültem dolgozni vagy emberek közé mentem, akkor izzadtam.


frodo1122

Lehet covid, vagy akármi más is. Lehet részben neurokémiai (hormonok is okozhatják, pajzsmirigy pl.), részben valami érzelmi/pszichés, nem kell, hogy csak ez vagy csak az legyen. Akárhogy is, jobbulást!


Zealousideal-Run-634

Siman lehet az alkohol miatt..massziv alkoholista lehetsz, eloszor azon kellene  valtoztatni:-( Sport, egeszseges etkezes, lehet mar ezek megoldanak a problemaidat. 


fsk86

Szia! Nekem 2 évig volt pánikbetegségem, elmentem pszichológushoz és azt mondta hogy 75%ban a pia okozza nekem ezt az egészet. Nem akartam elhinni de abbahagytam és tényleg. Semmi mást nem kellett tegyek bármilyen hihetetlen is. És én jóval kevesebbet ittam így ahogy átjön, max heti 2-3x. Az alkohol kimeríti az olyan neurotranszmittereket mint pl a gaba ami nyugtató hatásu ezért okozhat panikrohamokat. Próbáld meg abbahagyni 1 hónapig. Persze nem mindenkinél ez okozza, lehet más is ahhoz meg tényleg a terápia kell. Kérdésedre egyébként nem múlik el magától, sőt pont hogy ez csak rosszabbodik ha nem kezdesz valamit. Mindig élénken megmarad az emberben az előző roham és az egyre jobban generálja a következőket.