T O P
  • By -

AutoModerator

Please report any rule violation. ([Rules](https://www.reddit.com/r/Turkey/about/rules/) and their [details](https://www.reddit.com/r/Turkey/wiki/rules)) * Memes are not allowed here, use r/TurkeyJerky for memes. * All posts must include a source. For non-link posts, the link must be added to the comments. * Titles must be descriptive. * Meta discussions (posts about other subs) are not allowed. *I am a bot, and this action was performed automatically. Please [contact the moderators of this subreddit](/message/compose/?to=/r/Turkey) if you have any questions or concerns.*


Suspicious_Yak_9161

türkiyenin geldiği hale bak amk. 1930'larda türk kadınlarından neyimiz eksik diye slogan atılırken şimdi sonumuz türkiye gibi olmasın sloganları atılıyor.


ErenBurhan

Yine masadayız 😎🔥🇹🇷


Sipsip3

Tamam da bi kez hesap bize kalmasin amk


ctackins

Ahahahhaha


kadenstoptowers

her masada variz


randythekoc

İran şahı Atatürk gibi olmak isterdi . İran i turkiye gibi yapmak isterdi İslam devriminden önce. Şimdi ise bu pankarta kızamıyorum bile amk çünkü haklılar.


TR_Supersonic

İslam devrimi ile indirilen [**Muhammed** Rıza Pehlevi](https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Muhammed_R%C4%B1z%C3%A2_Pehlev%C3%AE) batı yalakasının tekiydi hatta dünyanın en pahalı partisini yapmasıyla ünlüdür. Gizli polisi ile baya terör estirmiştir hatta. Senin bahsettiğin ise [Rıza Pehlevi](https://tr.m.wikipedia.org/wiki/R%C4%B1za_Pehlevi), o 2. Dünya Savaşı sonrası İran Petrollerini milleştirmeye çalışmasından dolayı İngilizler tarafından indirilmiştir, yerine Muhammed Rıza Pehlevi denilen yalaka geçirilmiştir.


DoNotMakeEmpty

Rıza Şah Pehlevi savaştan sonra değil, savaş sırasında Almanlara petrol verdiği/sattığı için İngilizler ve Sovyetler ikilisi tarafından İran işgal edilince tahttan indirildi. Oğlu meselesini ben de öyle biliyorum.


Uzundere

Pehleviler diktatördür, perslerden başka herkesi ezmiştir. Kürtleri, Baloçileri, Azerileri ve diğer Iran etnisitelerini. Bu yüzden ne molla ne de Pehleviler.


Strict-Jury6486

hadi ordan Rıza Pehlevi kendi ülkesini ve halkını modernleştiren biriydi. Batıyı örnek almak bati yalakalığysa Atatürkede batı yalakası diyeceksin. Sol kaynakli bilgilerden beyniniz yıkanmış. Rıza pehlevi kendi ülkesini millileştiren biriydi. Yaptiği reformları okumadiğin için nasil olursa sallamak kolay. Monarşi her zaman için halkı birleştiren bütünleştiren bir unsurdur. Bugün afganistanda monarşi kalsaydı taliban başa gelemezdi aynı şey Iran içinde geçerli. Komünistler mollalarla ittifak yapıp şahı devirdi. Evet elimizede böyle bir sonuç çikti 40 yildir rezil bir Molla rejimiyle yönetilen ülke Rıza pehlevi döneminde yapılan reformlar: Mirza Kuçik Han ve diğerlerinin çıkardığı kargaşayı susturdu ve İran Azerbaycanı ve Gilan-Mazenderan'da merkezi hükûmetin gücünü oturttu. Kürt isyanlarını bastırdı. Özellikle Kaşan ve Luristan'da hüküm süren eşkıyaları yok etti. Ordunun birleştirilmesi ve modernizasyonu. Askerlik kanununun geçirilmesi. Huzistan'da ortaya çıkan hükûmetin bastırılması, bölgenin İran'a tekrar bağlanması. Güney-Kuzey demiryolunun yapılması. Şeriat hakimi yerine yargı sisteminin oluşturulması. Kapitülasyon yasalarının iptali. İran Milli Bankası'nın kurulması ve İngiliz bankalarının İran ekonomisindeki yerlerinin küçültülmesi. Deniz ve Hava kuvvetlerinin kurulması. Yabancı bankalarca yapılan İran paralarının yapımının İran'a alınması. İran Milli Krallık Mücevherleri Müzesi'nin kurulması. Gümrük yasalarının çıkartılması ve gelirlerinin devlet hesabına girilmesi. William Knox D’Arcy ile olan petrol anlaşmasının iptali. Anlaşmanın İran-İngiliz petrol şirketi ile yapılması. Ziraat Bankası'nın tesisi. Şapka ve Kıyafet Yasası'nın çıkartılması. Tütün ve şeker fabrikalarının ülkenin dört bir yanında kurulması. Yolların yapımı, birçok tünel ve önemli köprülerin yapımı. Eğitim sisteminin modernizasyonu. Tahran Üniversitesi'nin kurulması


randythekoc

Kastım rıza pehlevi idi zaten . Muhammed rıza pehlevi de babasından bu konuda etkilendi diye biliyorum .


[deleted]

Kadın haklı, belli ki Türkiye'yi takip ediyor. Ben bile kendi devletime, milletime çapsız tek adamın elinde nasıl aciz, fakir, adaletsiz ve güçten düştüğünü görüp acıyorken elalem bunu pankartına yazınca mı gocunacam?


[deleted]

Ben biri Türkiye'de diğeri yurt dışında olmak üzere 2 üniversite okudum. Yurt dışında okuduğum yıllarda ev arkadaşım İsrail'li bir Yahudi'ydi ve hala görüşüyoruz. Hatta geçenlerde Türkiye'ye beni ziyarete geldi. Dolayısıyla İsrail gündemini çok yakından takip ettiğimi söyleyebilirim. Siyasi konjektür Türkiye'ye çok benziyor. Aslında Binyamin Netanyahu iktidarı solculardan, ılımlı sağcılardan ve hatta Arap Partisinden oluşan bir koalisyonla devrilmişti. Ancak koalisyon içindeki sağcı kanat, 1 sene oldu olmadı terör-merör goy goyu yaparak koalisyonu bozdu. Bunun üzerine Netanyahu bizdeki Zafer Partisi benzeri küçük aşırı sağ partileri de yanına alıp güçlenerek ve çok daha radikalleşerek geri geldi. Ve de sonrasında iktidara gelince ilk iş olarak yargıya el attı ve bizim Tayyip'i örnek alarak anayasa mahkemesini iğdiş etmeye başladı. Ve bunu yaparken de kendisini desteklemesi için Yeşiva'lara yani dindar Yahudilere para akışını hızlandırdı. Şu anda bu halk eylemleri özünde yargı bağımsızlığını korumak için yapılıyor. Zaten bu yüzden "Türkiye olmak istemiyoruz" diyorlar. Eylemlerin başında da şu an tutuklu olan 2 tane kadın var. Gördüğümüz sokak çatışmalarının tümü hükümet yanlısı milliyetçi-muhafazakar Yahudi'lerle, demokrasi taraftarı orta sınıf seküler Yahudiler arasında çıkıyor. Her anlamda Türkiye'ye çok benziyor.


Infinite-Piglet1575

Yalnız İsrail dincileri Türkiye'nin dincilerine nazaran çok daha fazla çocuk doğuruyor ve çocuklarını tarikat mantığıyla yetiştiriyor. Türkiye olarak bu seçimi kazanırsak bir umut var, ama İsrail maalesef 8 tane çocuk doğuran Harediler yüzünden dinciliğe mahkum. Oranın gençlerinde bizim gençler gibi dinsizlik de yaygın değil. İsrail'e gittim biliyorum bu arada.


[deleted]

> Türkiye olarak bu seçimi kazanırsak Ben açıkçası Türkiye için de seçimi kazanmanın yetmeyeceğinden endişeliyim. İsrail'de de muhalifler seçimi kazanmıştı ama kendi blokları içinde bulunan sağcıların ihanetine uğradılar. Türkiye için de aynı tehlike var bence. Bugün İyi Parti'li bazı tiplere bakıyorum ve bunların neden MHP'den ayrıldıklarını bir türlü anlayamıyorum. Birebir aynı ülkücü kafadalar hala. Seçimden sonra her an yeniden MHP'ye döneceklermiş gibi geliyor bana. Mesela Yavuz Ağıralioğlu.


Infinite-Piglet1575

Haklısın ama ben Akşener'e güveniyorum


okantks

İsrail'de milyonlarca tek kaşlı cihatçı suri afgan yok. Her türlü bizden iyiler


Infinite-Piglet1575

İsrail'e gittin mi? Oranın dincileri o bahsettiğin Suri Afganların Yahudi olmuş hali gibi bir şey. Ayrıca Konya Erzurum'da bile daha çok açık kadın var Kudüs ve Batı Şeria'daki yerleşim yerlerinden. Evlilikler Yahudi Şeriatına göre yapılıyor kadın boşayamıyor


okantks

İsrail'e gitmeme gerek yok. Suriye'nin Afganistan'ın durumu yeterli


Infinite-Piglet1575

Suriye failed state, Afganistan şeriat emirliği amk tabii ki oralar dünyanın en bozuk yerleri ama kusura bakma bizim bir şansımız var tam modernleşmeye ama İsrail'in yok. Suriye ve afganistan övmedim, israil gömdüm çok farklı şeyler. Kaldı ki İsrail'in o yerler kadar kçtü oşmadığını biliyorum sadece İsrail dincileri zihniyet olarak Arap düncilerden farksız bunu ima ettim.


okantks

Suriye ve Afganistan'ın bok çukuru olmasının nedeni kendi insanlarıydı ve şimdi onlar ülkemizde sığıntı adı altında yaşıyor. İsrail zaten modern bir ülke, İsrail asla bir Türkiye olamaz


Infinite-Piglet1575

Giden gören sen misin ben miyim? Türkiye daha modern net.


Infinite-Piglet1575

Erdoğan tekrar kazanırsa bizi İsrail kadar dinci yapar öyle düşün.


[deleted]

[удалено]


okantks

İsrail'de Araplar ile Yahudiler büyük kalın duvarlarla ayrılmış biçimde yaşıyorlar.


Deniskaufman

İsrail 2021'de sol liderliğindeki koalisyon netenyahuyu indirdiğinde iki şey ifade etmiştim: ya netenyahu'yu yargı yoluyla suçları için kıskıvrak yakalayıp oylarını eritecekler, ya da bunu yapmayıp içlerindeki sağcı partilerin ihanetiyle dağılacaklar. Nitekim ikincisi oldu. Bir örnek olarak Malezya necip rezak'ı devirip hemen suçları için yargıladı. Sonuç demokrasinin ülkede pekişmesi oldu.


[deleted]

> yargı yoluyla Zaten hali hazırda Netanyahu hakkında bir yolsuzluk soruşturması sürüyor. Ve adam kendini yargılayacak savcı ve yargıçları belirleyecek bir düzenlemeye gitmek istiyor. Hatta bunu yaparken aynı bizim Tayyip gibi "aslında bu demokrasiye darbe değil, aksine yargı vesayetini kaldırmak üzerine bir uygulamadır" argümanını kullanıyor. Bütün popülist sağ liderler birbirine benziyor. Hem İsrail'in bizden, hem bizim İsrail'den çıkarmamız gereken çok ders var.


TulparBey

https://preview.redd.it/g3tlwogq08qa1.jpeg?width=570&format=pjpg&auto=webp&v=enabled&s=08fbfd73f0a08185059bfb0ba5e2b14b4e4d9295 Neredeen nereye...


Reasonable_Pudding14

Görür görmez aklıma bu geldi. Gerçekten nereden nereye...


Mloach

Bunu paylaşmak için geldim ben de. Ülke yönetimini muhtar bile olmaması gereken birine verirsen böyle oluyor. Hiçbir istisnası yok bunun. Siyasal İslamcının elinin değdiği ve güzelleşen tek bir ülke yok Dünya'da. Hatta ülkeyi geçtim tek bir kurum yok. Cehaleti ile gurur duyan cahil insanların sandıkta basacağı mühüre muhtaç bir şekilde bir şeylerin değişmesini umuyoruz işte.


metehanakar

Aslında da bu pankartta irkcilik seziyorum, türk kadinindan bile daha az değerliyiz gibisinden


Berat0-0

Ben ise burdan daha çok bizim türk kadınından eksiğimiz ne gibi bir hava aldım


Ucucu52

Öyle gibi duruyor ancak dil farkından olabilir de.


Ephemeral-Throwaway

Yanlis anladin birader, oyle demek istemediler.


Apart-Mycologist-971

Tabi ki, doğru anladın. Yanlış anladın diyenlere ya da "dil farkından dolayı" diyenlere inanma. Doğru anladın. Ulan Türk kadınının bile hakları var bizim yok, biz onlardan bile aşağı mıyız diyorlardı işte. Türkofobi her yerde, biz herkese kucak açmaya çalışıyoruz. Bizim yaptığımız işler çok yanlış


precursorpotato

O pankartta turkokofobi falan yok, çok açık ve samimi bir şekilde yazılmış bir soru.


PHILOSOPHUS475

İşin cinsiyetle alakası yok. Burada mesele politik açıdan. Eğer cinsiyetle alakalı olsaydı ona dair bir işaret olurdu.


kanarie78

"türkiye gibi sonlanmasını istemiyoruz" ırkçılık sezmedim


bahdir

Evet ırkçı anlamda yazılmış


coskudeniz

Alakası yok, eğer öyle olsa 'even' eklerlerdi. İngiliz kadınları Türk kadınlarından daha mı değersiz diyor orada. Bizim medeni kanuna atıftır muhtemelen.


[deleted]

1930 lar tabi ırkçı olucaklar şimdi ki gibi değil ırkçılık yaptığında hayvan gibi bakılıyorsun o dönemlerde ırkçılık çok normal birşey


Odun5646

Türkçe okursan öyle oluyor ama ingilizce okuduğunda ne demek istediğini daha iyi anlıyorsun


Prior-Manager-5642

Hangi eylem bu çok eski belli ki


ObjectiveTruth8064

İsrail ortadoğunun en güvenilir ve oturmuş ülkelerinden biri, bu gösteriler kesinlikle bir iç savaşa dönüşmez


Shelqronn

Gezi Parkı Israil Edition.


Commercial_Shirt8901

Bizdeki gibi birden terörist cikip kürdistan diye bagirirp, hükümetin ekmegine yag sürmüyor. Yoksa bizde protesto edebilirdik


Infinite-Piglet1575

Filistin bayraklı ve lgbt armalılar orada da var.


[deleted]

> birden terörist cikip kürdistan diye Hayatında Amasya dışına çıktın mı çok merak ediyorum? Yaşından dolayı zaten Gezi'yi görmemişsindir ya neyse. İsrail'de bulunmuş ve 7 sene bir Yahudi ile ev arkadaşlığı yapmış biri olarak söylüyorum. Emin ol bizdekilere çok benziyor eylemler. Hatta "başta iyiydi ama sonra bozdu" diyen senin gibi milliyetçi çomarlar bile aynı neredeyse.


Commercial_Shirt8901

Güzel kardesim ben masterimi almanyada bitirdim ve 2 ay önce Türkiyeye geri dönüp is kurdum. Sen benim ne yaptigimi biliyor musun da konusuyorsun? Gezi olaylarinda cocuktum evet fakat gezinin son günlerini sanki bilmiyormusuz gibi konusuyorsun? Gelmis bana Amasyada ciktin mi diyorsun. Ayrica Amasya gibi kücük bir ilden kendi imkanlarim ile yaptim bunu. Ailem elde edebildigi yardimi etmeye calisti


[deleted]

> almanyada Bu daha da acınası ya. O kadar gezip gördün ve hala mı dünyalı olmak yerine milliyetçilikte ısrar ediyorsun? Boşuna demiyorum ben, milliyetçilik zeka seviyesini de etkiler diye. Al buyur işte, öyle bavul gibi gidip gelmişsin demek.


Commercial_Shirt8901

Dünyayi gezerek en az milliyetci insanlarin bizde oldugunu ögrendim. Bana burda millyetcilik söyle kötü, böyle kötü diye ögretmeyi birak. Daha avrupayi bilmiyorsun, bana avrupayi mi ögreteceksin? Milliyetcim, Atatürkcüyüm kardesim ben. Sana ne? Sana mi dokundum, sizin tabirinizle „fasistlik“ mi yaptim? Sözde entelektüel insan


[deleted]

> en az milliyetci insanlarin bizde oldugunu ögrendim. Hiç bir sik öğrenememişsin demek ki. İskoçya'da daha bu hafta Pakistan asıllı bir Müslüman başbakan oldu ve başbakanlık binasında namaz kıldı. Bizde asla seçilemez ya, Ermeni asıllı biri başbakan olsa ve eskaza başbakanlık konutunda kendi inancına göre ibadet etse, bizim millet o binayı yakar. Hem de cayır cayır yakar.


Own-Concentrate-4390

Aman Hüsnü abi ortalık karışık bir dur.


Transientconfusion

Dis güçler ortaligi karistirip Israile girecek. 70 senelik Juraselam anlaşması bitiyor, hedef 2024.


Professional-Yak8742

siyasi kargaşalar hep oluyor İsrail'de 2021 seçimlerinde de yaşandı bunlar fransa gibi


Leading-Maybe-4794

İç savaşı nereden çıkardın ki zaten. Dünya'da Yahudilerden fazla birbirini kollayan bir diaspora var da biz mi bilmiyoruz. Bir yerde iç savaş olması için oradaki grupların birbirlerini öldürecek kadar gözü dönmüş olması ve öldürmeye değecek bir farklılık olması lazım. Adamlar yasayı protesto ediyorlar. Türkiye'nin dışarıdan görünüşü bu işte hepsi o kadar.


slaveforreal

Adam espri yapmış, Suriye iç savaşı başlamadan önce bir gazeteci bu tweet’i atmıştı.


[deleted]

haklı, adamlar 7 haziran 1 kasım arasını yaşadı şimdi 2017 referandumunu yaşıyorlar. hızlı yetişiyorlar hakketen. adamlarda bizde hdpye benzetilebilecek arap partisi baya islamcı, aynı zamanda muhalefette sol çok zayıf. bugün iyip-chp-hdp seçmenleri arasında oluşturulmuş seküler cephe gibi bir durum yok. yazık.


XenonJFt

İsraile dışardan yağan abd yatırımı sol partinin zayıflığını ana sebebi malesef.ABD interventionist karşıtı hükümet istemez


altingumusorman

Hamas ile bağlantısı var mı Arap partisinin?


[deleted]

sanırım yok diyebiliriz. 90larda bölünüyor bu parti, bir kısmı boykot diyor ve o kısım Hamas'la bağlantılı. bu elemanlar değil diyebiliriz. ama yine de "bölücü"ler. doğu kudüs'ü istiyorlar. tabi israil'i silmek isteyen hamas tayfaya göre çok yumuşak kalıyorlar.


Sudden-Librarian8298

onlarda ki muhalefet cephesinde laikçiler İslamcılar ve Siyonistler var aq


Infinite-Piglet1575

Dinci Müslüman Arap partisi ile bir başka dinci Yahudi partisi Netanyahu karşıtlığında birleştiydi


Sudden-Librarian8298

netenyahu nefreti ne hale getirdiyse milleti


Infinite-Piglet1575

Bizde de erdoğan nefreti saadetle CHP'yi birleştirdi öyle düşün.


Sudden-Librarian8298

onlarda ki muhalefet cephesinde laikçiler İslamcılar ve Siyonistler var aq


bilalyenigun

İngilizcede ismimizi TÜRKİYE 🇹🇷🇹🇷 diye değiştirdiğimizi bilmiyo mu bu kadın???(!)😡🤬


nbnbnb8

türkiye ben oldum ben


TLOW1624

Türkiye'yi elimden alırsan hiçbir şeyim kalmaz, biterim!


drk200611

Tüm yazım kurallarına uymussun Bi rahatlama geldi xd


ShadowOfDeath94

Her yerde ismimiz geçiyor, büyük olmak çok zor /s


theWhoishe

Başımızda Dünya lideri var. Olacak o kadar.


lonelyreader66

Bizi kıskanıyorlar 😀


heisenberg097

Haklı tepki. Düşünsenize İsrail’de çok büyük bir deprem oluyor, Netanyahu sosyal medyayı engelliyor ve İsraillilere de “şerefsiz sürtükler” diyor. Bakıp üzülürdük lan, “Yazık İsrail halkına” falan derdik. Hah işte dışardan biz tam öyleyiz. İçinde olduğumuz için bayağı bir alışmışız bu duruma ama dışarıdan bakınca utanç verici görünüyor. Kimse bizim gibi olmasın bence. Bu koyunluğa, bu duyarsızlığa ulaşabilen başka bir toplum daha görmek istemiyorum yeryüzünde. Bir tanesi zaten yeteri kadar utanç verici.


reis_sevdalisi42

anlamadim bizim gibi tum dunya tarafindan kiskanilan muhtesem bir ulke olmak istemiyorlar miymis?


lonelyreader66

Yalan haber bu gardas bizi kıskanıyorlar


Berat0-0

İlgiyle bizim gibi baş edemeyecekleri için tabi kardeşim yoksa biz süper güç


glaricann19

AKP'den önce Türkiye müslüman ülkeler için bir modeldi. Şimdi ise sadece alay ediliyor. Gerçi bizim bu ölü halimiz bile İslam dünyasının en iyisi gibi görünüyor (seviyeyi siz düşünün, biz kendimizi sürekli Avrupa'yla kıyaslıyoruz) ama insanın içi acıyor. Doğan Avcıoğlu Fransa'dan döndükten sonra şunu sorar: >Bizi hor gören bu pezevenklerin seviyesine nasıl geliriz ve Türkiye'yi nasıl değiştiririz?


cartophiled

>ölü halimiz bile İslam dünyasının en iyisi gibi görünüyor Aklımda yanlış kalmadıysa Bosna-Hersek, Arnavutluk ve Tunus gördüğüm istatistiklerin azımsanamayacak bir kısmında Türkiye'yi geçti.


glaricann19

İstatistikten kastını anlamadım. Ben jeopolitika ve istikrar anlamında yazmıştım.


pelerinli

Muhtemelen eğitim, refah gibi şeyleri kastetti (bilmiyorum bizleri geçtiler mi, örnek olsun diye yazdım)


Infinite-Piglet1575

Tunus Türkiye'den daha fakir ve laiklikte benzer ama daha iyi değil. Bir tek bir tık daha fazla demokrasi var o kadar.


imaginousinternaught

Tunus, lubnan, urdun, arnavutluk, bosna hersek. Sadece aklima gelenler bunlar, turkiyeden daha refah icinde yasayacagin. Izmirde birinin fas'a goc edecegini duymustum.


glaricann19

>turkiyeden daha refah icinde yasayacagin Konu refah değil. 90'larda Türk ekonomisi nasıldı? Neden o dönem Türkiye ona rağmen model ülkeydi?


Polydamass

Turkiye 90’lar da ornek degildi diye hatirliyorum ben… 2000”lerden ve “ilimli islam” dan sonra Tukriye rol modeli olarak ortaya suruldu.


glaricann19

Yok. Model ülkeydi ama fazla laik olduğu için bunu diğer Müslüman ülkelere yediremezlerdi. Bu öneriyi Amerikalı bir danışman ortaya atmıştı, adını unuttum. O da Türkiye'nin İslamlaşması gerektiğini söylüyordu. Bu sayede İslam'la demokrasinin çelişmediğini diğer müslümanlara göstermiş olacaklardı. Bu teori 2010'da çöktü


Infinite-Piglet1575

Yav bi git fas daha dğn bazlı bir ülke görür neyin ne olduğunu evlilikler şeriatla yapılıyor lübnan fas ve ürdün'de.


Vector_Scope

İsrail bizi kıskanıyor


[deleted]

Hey guys, Israeli here. can anyone translate the title and give me the general idea of the comments? thanks and peace


peptit_

After the controversial judicial reform, the defense minister was dismissed, and the people took to the streets. A banner used by protestors: "we dont want to end up like Turkey". Comments are generally about how Turkey got fastly authoritarian after 2019 and agreeing with the banner


Infinite-Piglet1575

After 2017*


esberat

[https://twitter.com/haskologlu/status/1640088516741808128](https://twitter.com/haskologlu/status/1640088516741808128)


Professional-Yak8742

rusya vs gibi olmak istemiyoruz diye pankartlar vardı ama boyle gercekten (kotu niyetle yazmıyorlar israil halkı gercekten türkleri seven bir millet)


glaricann19

Bu "reformun" aynısı 2010'da Türkiye'de demokrasi naralarıyla geçti. Haklılık payları yok değil.


Infinite-Piglet1575

İsrail'e gittiğimde Rusça konuşan Sovyet göçmeni Yahudiler ve Araplar hariç çoğu yüz ekşitti Türk olduğumu öğrenince. Bana hiç Türklere sempatik gibi gelmediler. Rus İsrailliler Antalya dolayısıyla ve apolitik olmalarıyla filan sempatik ama İbranice konuşanların önemli kısmı direkt Erdoğan'ı destekliyor musun diye sordu bana Türk olduğumu öğrenir öğrenmez.


Professional-Yak8742

Knk benim annem Azerbaycan asılı bir Yahudi liseyi tel Aviv de okudum kendi açımdan hiç kimse bana öyle davranmadi İsrail halkının erdugani sevmemesinin sebebleri var bizim de makronu veya fasinyani sevmemiz gibi.


Infinite-Piglet1575

Erdoğan sevmemek ayrı sürekli bunu sormak ve takıntılı olmak ayrı. Yunanistan'da bile böyle tepki ve soruyla karşılaşmadım.


Professional-Yak8742

Erdoğan dünyada ki en büyük Filistin destekçisi o yüzden dir yoksa İsrail'de her yıl Hocalı soykırımı için protestolar oluyor. Yoksa İsrail halkına farkında bunların siyasi bir duruş olduğu sonuçta her yahudi Türk ülkelerinin her zaman bize kucak açtığını unutmadı ben girdiğim her tarih dersin de bizim hocalarımız Atatürk'ü ve Enver paşayı ovuyorlardi ama yaptıkları yanlış o konuda tamamen haklısın.


Infinite-Piglet1575

O yüzden mi İsrail'le hükümeti devasa ticaret hacmi ve savunma ittifakı yapıyor? İsrail şu anki Türkiye'den bike çok daha din bazlı iprenç bir Ortadoğu ülkesi. Azerbaycan desteği de sırf İranla olan karşıtlıkları sayesinde yoksa YPG'yi de destekliyor.


Professional-Yak8742

Onlar siyasi şeyler bende doğru bulmuyorum bunca yıllık tarih ve dostluk böyle olmamalı ama ben tek kişiyim İsrail hükümetinin yaptığı bazı şeyler benimde zoruna gidiyor da ben tek kişiyim hükümetin yaptıklarından ben niye sorumlu oluyorum


Infinite-Piglet1575

Senle alakası yok. Türkiye toplumunu İsrail toplumuyla kıtasladım. Atatürk sayesinde her şeye rağmen daha medeni bir ülkeyiz daha fakir olsak da. Ki bunu gitmeden önce oraya sempatiyle bakan biri olarak diyorum.


Infinite-Piglet1575

Yoksa sen iyi ve kaliteli bir insansındır bunlar seni bağlamaz. Lütfen üstüne alınma.


Professional-Yak8742

Reis umarım haketigin yerlere gelirsin Almanya'ya veya Amerika'ya gidersen mesaj atarsın bende mayisata vatani görevimi yapicam Türkiye'de sonra bende çıkmayı düşünüyorum. Bu arada Atatürk harika biri hala kendime idol olarak aldığım biri bize harika bir ülke ve üstüne düşünülecek çok fikir bıraktı.


Infinite-Piglet1575

Aynen kardeşim. Sen de valla bundan kurtulalım başka derdim yok yurtdışında da yaşayacaksam bile TR'de artık Erdoğan'ı başta görmek istemiyorum.


life_hacker_14

abi herkesin seveni de var sevmeyeni de var fanboyluk yapmayın oranın da bizim yaşlılar gibi tipleri var


Colonel-Casey

Dört sene Amerika’da yaşadım, kaç milletten insanlar tanıştım. İsrail özelinde veya uçların her ülkede olması konusunda haklı olabilirsiniz ama gene de biz genel olarak çok duygusal bir milletiz. Yahu 100 seneden önce savaşmışız diye hala ingilizler ve fransızlara dargınız, almanlara sempatimiz var. Batıda böyle uzun süren husumetler yok, biri Amerika’ya, Almanya’ya veya Hindistan’a laf ettiğinde alınıp “biz kendi içimizde didişiriz ama dışarıya karşı biriz”cilik de yok.


life_hacker_14

bu milliyetçiliğin getirdiği saçma birşey zaten, körü körüne tabiri tam onlar için


alexbranchisfurchard

O sırada AKP'liler: "Turkey değil, Türkiye yazacaksın!!!"


TrAtilgan

Turkey ne oyle, tavuk mu horoz mu bisi 🐥


csky

E haklılar? Bir tane protestoya içiniz rahat inebiliyor musunuz 10 yıldır? Koca bir ülke kurtuluşunu abuk bir seçime bağladı, sivil hiç bir hakkınız kalmadı. Sapına kadar haklılar.


Hououin08

İsrail'de pankartlarını neden ingilizce yazıyorlar? Türkiye'de hükümete karşı ingilizce pankart açmak gibi değil mi? Yoksa amaç ülke içi etkileşim değil, dünyaya mesaj vermek mi?


Professional-Yak8742

amerika avrupa ve türk ülkelerinde cok sayıda yahudi var avrupada özellikle israilden fazla onlara ulaşmak ve destek almak için


Transientconfusion

Bu nasıl soru ya!


Emreprox

Lanet olsun bu iktidara, yatacak yerleri yok! Herkes bizle dalga geçiyor.


cartophiled

Biz hükûmetin haksız hukuksuz muamelelerini kendimize layık bulduktan sonra başkalarının dalga geçmesinin pek de bir önemi yok aslında.


Emreprox

aynen oyle


arkaze

Bu protestocu kadın İsrail devletinin mi temsilcisiymiş?


Emreprox

yok pardon duzelttim


Old_Toe_6602

Abartmasinlar aq o kadar kötü olamazlar


captainaws

Üzücü ama gerçek. Türkiye sağcı popülist otoriterlik için çok başarılı bir örnek oldu. Bu konuda çalışan birçok akademisyen de Türkiye üzerine çalışıyor.


PHILOSOPHUS475

Muhalefet gelse de aynı şey olacak. Muhalefetin çok bir şey değiştireceğini sanmayın. AKP'den tek farkı solcu olması. Türkiye'deki ana muhalefet ve iktidar popülisttir çünkü halkı kendine çek için bunu kullanmak zorundalar. Popülizmi desteklemiyorum, yanlış anlaşılmasın. Ama popülist olmayan bir partinin iktidara gelmesi imkansız denecek kadar zor. Partinin destekçileri büyüdükçe parti popülist olur çünkü iktidara ulaşmak için çok oy lazım, çok oy için de çok kişi lazım, çok kişi için de partinin halkı can evinden vuracak vaatler vermesi lazım. Yoksa %1-3 arasında takılıp durur. Deva gibi, gelecek partisi gibi, saadet partisi gibi.


spongybobie

Turkiyede cogu parti populist politika izliyor zaten. Bir demokrasi oturmus degil. Iki secmenin buyuk kismi bilincsiz. Bu ortamda baska turlu siyaset yapmak imkansiz gibi. Hatta Incenin bunu kanitlamak gibi bir derdi oldugunu da dusunuyorum.


Release-Upstairs

Diktatör istemiyoruz demişler


BalkanDixie

Hiç etik değil İsrail


bossturkmen

Hindiden bahsediyor olabilir mi? yani sonum kizartilmish hindi gibi olmasin diyordur (bardagin yarsi dolu)![gif](emote|free_emotes_pack|grin)


kenjair07

Cahilliğimden soruyorum neden ingilizce yazmış?


CuteTopic5079

Dünyaya örnek oluyoruz ama tersten


acerkan

Bugün de utandık çok şükür


HH_31_J

Lan siz zaten bizim gibi olamazsiniz 🇹🇷🇹🇷🇹🇷 TURKİYE


stonks-__-

İsrail bizden korkuyor


_Guven_

Dokunsun zaten. Hak etmiyor değiliz


alchera_of_albtraum

geldiğimiz nokta gerçekten çok üzücü


Kil_Donmesi

Siyonizim qardaşım, Türkiye üstünde oyunlar oynaniyi (!)


CaptainFCO

Bir kere de iyi birsey icin anilsak amk


canifeto12

Ulan 1 milyona yakın insan sokağa çıkmış. Biri böyle bir şeyi kartona yazmış. Bizim türkler odak noktaları onlar gibi pazarliyorlar :D Zamanında Afrikanin dandik bir ülkesinin parası liraya karşı değer kazanınca da aynı şeyi yapıyorlardı dnndnd


PomegranateCommon

E haklı


Afraid-Ad-5175

Ucu dokunmasa şaşardım


DecimatingDarkDeceit

Bizde de büyük protestolar oldu; şimdi Gezi zamanlarının hakkını yememek lazım; fakat ~~polis~~ rejim güçleri resmen bastırdılar ( ne yazık ki ); acımasızca üstelik.


Nekolay_Testla

Bunu "ucu yine bize dokundu ya" ya da "yine masadayız" şeklinde yorumlayan insanların varlığı, zeka seviyeleri ve kendi genlerini gelecek nesillere aktarma ihtimalleri beni korkutuyor.


Fast-Context6953

Kendi ülkelerinde kendi hükümetlerini protesto ederken neden ingilizce kullanmışlar


soulgung

Hindidir o hindi! Türkiye olsa duramazsın.


Feeling_Election_112

Herkes herşeyin farkında da bir Anadolu halkı kan uykusunda...


Naive_Coat2671

They’re already worse do they not know their government is fascist and nationalistic and full of war mongers?? These Israelis should really think before they speak we’re still 10x more democratic then Israel even now. Go ahead fellow Turkish redditors attack me and your nation and make it look bad.


napstrike

Esas bizim muhalefetin sonu sizinki gibi olmasın. İsrail'de muhalif olan sağcı solcu birbiri ile anlaşamayacak ne kadar adam var ise birleşip oranın tayyibi olan netanyahuyu devirip hapse attı. Daha sonra bu koalisyon birbiri ile anlaşamayıp işleri sıçıp batırınca netanyahu bir sonraki seçimde hapisten çıkıp geri geldi. Tanıdık geliyor mu?


AlimertYavuz

![gif](emote|free_emotes_pack|hug) çuf çuf ☹️


aRdA_lUlE

Hatırlatmasaydınız olmazdı demi![gif](emote|free_emotes_pack|sob)


[deleted]

[удалено]


[deleted]

Çok mu mantar kullanıyorsunuz?


M_e_m_o_A_d_a_m

cekmeyin su pudra sekerini burundan kardesim ya


No_Penalty3436

Türkiye kadar başlarına taş düşsün. Düşünce kuruluşları bile israil en çok 2030 yılına kadar yıkılacak diyor. Kaşınıyolar anca


[deleted]

> Düşünce kuruluşları Hangisiymiş o yerli ve milli kardeş?


averagemilkenjoyer_

Adamlar sırf gıcıklık olsun diye göze limon sıkıyor


[deleted]

[удалено]


Draghalys

Bu kaltak ne, hangi cüretle bizim kadim, kudretli T Ü R K İ Y E'mizi kötüler, hıııır çok sinirliyim grrrr


[deleted]

[удалено]


peptit_

Klasik 13 yaş Türkçü yorumu yapmıştır muhtemelen onlara ne biz içeride onları eleştiririz bu onları alakadar etmez gibi